Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (2023)

Madera, nazywana wyspą wiecznej wiosny, staje się coraz bardziej popularna wśród polskich turystów. Nie bez powodu. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Przyciąga swoim urokiem i niesamowitymi widokami. W przewodnikach znajdziecie mnóstwo propozycji najpopularniejszych miejsc odwiedzenia i to wszytko jest z pewnością przepiękne i naprawdę warto tam pojechać. Niemniej jednak na Maderze są miejsca, których oczy turystów raczej nie oglądają, są restauracje, których dań turyści nie próbują, bo o nich przewodniki nie piszą.W tym arykule zabiorę Was w podróż po Maderze jakiej do tej pory nie znaliście.

Senhoras e senhores passageiros. Ruszamy!

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (1)

Dlaczego warto odwiedzić Maderę?

Zacznijmy od początku! Madera to największa wyspa archipelagu. W jego skład wchodzą, oprócz matczynej Madery, wyspa Porto Santo oraz niezamieszkałe wyspy Desertas. Powierzchnia całkowita wyspy Madera wynosi 741 km². Ma 57 km długości, dlatego nie ma żadnego problemu w sprawnym przemieszczaniu się po wyspie, ponieważ odległości są niewielkie. Swoją urokliwą nazwę „wyspa wiecznej wiosny” czy też „ogrody Atlantyku” Madera zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu i ciepłemu prądowi zatokowemu. Średnia temperatura powietrza wynosi ok. 20°C, a latem to ok. 25°C. Z racji tego, że Madera to wyspa wulkaniczna, nie zobaczymy tam raczej piaszczystych plaż, z wyjątkiem plaży w Ribera Brava na południowym wybrzeżu wyspy, Seixal na północy wyspy oraz plaży w miejscowości Calheta, na którą złoty piasek został przywieziony z Sahary. Woda przy wybrzeżu Madery ma latem ok. 23°C. Największym miastem wyspy i zarazem stolicą jest Funchal. To najlepsza baza wypadowa, dlatego zakwaterowania najlepiej szukać właśnie tam.

Madera informacje praktyczne

(Video) Madeira Island Vacation Travel Guide | Expedia

Co warto wiedzieć przed wyjazdem na wyspę?

Madera to region autonomiczny, niemniej jednak jest częścią Portugalii oraz Unii Europejskiej, a co za tym idzie nie potrzebujemy paszportu, aby tam pojechać – dowód osobisty w zupełności wystarczy. Linie lotnicze oferują coraz więcej połączeń. Wizzairem do Funchal polecimy bezpośrednio z Warszawy i Katowic. Tap Portugal oferuje loty z Warszawy z przesiadką w Lizbonie, co daje okazję do szybkiego zwiedzenia stolicy Portugalii. Myslę, że powinniście rozważyć tę opcję.

Na Maderze warto wynająć samochód, aby dotrzeć do różnych zakątków wyspy. To da pewną swobodę i elastyczność, ale z drugiej strony nie każdy z Was może sobie pozwolić na dodatkowy wydatek, nie każdy ma prawo jazdy i nie każdy czuje się pewnie na drogach znacznie różniących się od tych w Polsce. Możecie też zwiedzać Maderę korzystając z transportu publicznego. Sieć połączeń autobusowych jest spora, a bilet 7 dniowy na autobusy poruszające się po Funchal kosztuje 21, 50 €, natomiast jeżeli chodzi o autobusy, które kursują po całej wyspie – 12 € za dzień. Jeżeli nie dysponujecie samochodem, warto też skorzystać z szerokiej oferty wycieczek fakultatywnych, które proponują agencje turystyczne i biura informacyjne.

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (2)

Co naprawdę warto zobaczyć na Maderze?

Ciężko wskazać największą atrakcję wyspy, myślę, że to bardzo subiektywna opinia. Jedni powiedzą, że to lewada prowadząca na najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo. Inni, że zachodnia część wyspy i naturalne baseny lawowe w Porto Moniz, a jeszcze inni, że stare miasto w stolicy wyspy. Naprawdę warto zobaczyć te miejsca, bo są przepiękne, a widoki zapierają dech w piersiach. Niemniej jednak są to atrakcje turystyczne, które możecie znaleźć w każdym przewodniku. Ja chciałabym pójść o krok dalej i pokazać Wam miejsca, które na Maderze trzeba zobaczyć mimo, że są mało popularne.

Atrakcje turystyczne

Santo da Serra

Zaczniemy od tańszej i mniej znanej alternatywny dla Mercado dos Lavradores. Jeżeli będziecie na Maderze w niedzielę, koniecznie wybierzcie się na targ do Santo da Serra. Znajdziecie tam to samo, co na słynnym mercado w stolicy wyspy Funchal, ale o wiele taniej. Macie pewność, że produkty tam sprzedawane pochodzą od lokalnej społeczności, ponieważ na tym targu regularnie robią zakupy mieszkańcy wyspy, którzy wiedzą jak powinne smakować ich przysmaki. Oprócz owoców i warzyw kupicie tam także inne rzeczy, np.: molho frito, mel de cana, świeżo robioną ponchę czy wino Madera (Vinho Madeira). Odwiedzając targ warto mieć przy sobie gotówkę, bo nie ma tam możliwości płatności kartą. Po zakupach wybierzcie się na espetadę do Restaurante A Nossa Aldeia w Santo da Serra, dostaniecie tam dobrej jakości wołowinę w dobrej cenie, ponieważ lokal jest oddalony od miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów.

(Video) The Secret behind PLAN Bs in MADEIRA!? (Some of my favourite places)

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (3)

Achadas da Cruz

Wszyscy wiemy, że portugalska wyspa Madera oferuje nieziemskie widoki, nie bez powodu nazywana jest Hawajami Europy. Żeby poczuć to jeszcze bardziej możecie wybrać się do Achadas da Cruz na zachodnim wybrzeżu Madery. Znajduje się tam chodnik prowadzący wzdłóż oceanu. Na dół zjedziecie kolejką linową, która jest otwarta codziennie od 8:00 do 12:00 i od 13:00 do 18:00, koszt biletu w obie strony wynosi 3 euro. Miejcie ze sobą gotówkę, bo nie ma tam możliwości płatności kartą. Naprawdę warto się tam wybrać, bo widoki są imponujące!

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (4)

Surfing

Na portugalską wyspę wiecznej wiosny przyjeżdżają także amatorzy surfingu, ponieważ Madera ma najlepsze warunki dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z tym sportem. Na wyspie jest wiele szkółek surfingowych, które organizują lekcje pod okiem instruktorów, dadzą Wam potrzebny sprzęt, cenne wskazówki i zadbają o Wasze bezpieczeństwo. Co ciekawe, są tam także instruktorzy mówiący po polsku, co ograniczy Wasz stres, jeżeli obawiacie się komunikacji w języku angielskim. W szczególności polecam Wam szkółkę Surf Clube da Madeira, w której pracuje Magda Szymaniak (znajdziecie ją na Instagramie jako dziewczyna_z_madery). Lekcje z Surf Clube są niezapomnianym przeżyciem, a kiedy zauważycie pierwsze postępy, jestem pewna, że będziecie chcieli surfować bez końca !

(Video) 15 PRO TIPS for exploring MADEIRA ISLAND in 2023!

Rejs statkiem

Do Archipelagu Madery należą także niezamieszkałe wyspy. Znajduje się tam jedynie obserwatorium naukowe. Niemniej jednak możecie wykupić rejs katmaranem (zrobicie to w marinie w Funchal) i zobaczyć te wyspy z bliska. Rejs to doskonała okazja aby zobaczyć delfiny w ich naturalnym środowisku, a jeżeli będziecie mieli szczęście, możecie zobaczyć nawet wieloryby.

Punkty widokowe

Na Maderze znajdują się liczne punkty widokowe. Tutaj pokażę Wam, te miej znane, ale warte uwagi miradouros.

Zacznijmy od mojego ulubionego punktu widokowego Vereda da Partilha, który znajduje się Quinta Grande. Jest tam stół, przy którym można sobie usiąść i podziwiać bezkres oceanu. Można zatrzymać się tam na luch czy przekąskę. Szczególnie polecam wybrać się do Vereda da Partilha na zachód słońca. Po drodze warto zatrzymać się w A Venda do André na pyszną ponchę robioną na miesjcu.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest restauracja w pobliżu Paul do Mar – Precipício. Możecie tam coś przekąsić, ale najważniejszy jest widok. Zobaczycie przepiękną panoramę, Paul do Mar i ocean z dużej wysokości.

Na Maderze warto maderze warto zobaczyć zobaczyć także Miradouro do Fio zlokalizowane w pobliżu latarni morskiej w Ponta do Pargo. Jest tam krótka ścieżka, która zaprowadzi Cię właśnie do tego punktu widokowego. Krajobraz jest jak zwykle przepiękny. Nic dodać nic ująć, po prostu musicie zobaczyć to na własne oczy.

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (5)

Stolica Madery również może poszczycić się imponującymi widokami. Niepopularny must have to widok z restauracji Zarcos. Z tarasów tego lokalu rozpościera sie imponująca panorama na miasto Funchal. Mimo tego, że restauracja nie należy do najtańszych, można tam napić się chociażby kawy i chłonąć ten widok.

Jeżeli lubicie aktywny wypoczynek warto wybrać się na trekking na lewadę Pico do Areeiro – Pico Ruivo – są to dwa najwyższe szczyty wyspy. Trasa pomiędzy nimi to jeden wielki punkt widokowy. Idąc niezbyt wymagajacą ścieżką cały czas podziwiacie malownicze krajobrazy. Na koniec, wisienka na torcie, czyli schody do nieba, a na ich szczycie najwyższej położony punkt widokowy na całym archipelagu.

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (6)

Porto Santo

Do grupy wysp Archipelagu Madery należy też Porto Santo. Na tę wyspę dopłyniecie promem Lobo Marinho, który kursuje codziennie z portu w Funchal. Przez to, że Porto Santo jest starszą wyspą niż Madera, zobaczymy tam plażę ze złotym piaskiem, która ciągnie się wzdłóż wybrzeża. Największe miasto – Villa Baleira jest ulokowane na południu wyspy. To jest też największy ośrodek usługowy. Znajdziecie tam liczne sklepy i restauracje. Najlepiej zwiedzać wyspę samochodem, ale jest ona na tyle mała, że wielu turystów decyduje się na wynajęcie skutera czy roweru. Na Porto Santo trzeba koniecznie zobaczyć naturalne baseny lawowe Porto das Salemas.

Podczas pobytu na tej wyspie warto też spróbować lokalnych przysmaków. Na przykład Lambecas, które przypomina trochę lody włoskie – najlepsze znajdziecie przy ul. Dr. Nuno Silvestre Teixeira Villa Baleia. Lody robione są ręcznie i codziennie znajdziecie inne smaki.

Madera nieodkryta – przewodnik po wyspie - Rozkminki (7)

Gdzie warto zjeść na Maderze?

Poniżej lista restauracji i barów, które nie są często odwiedzane przez turystów, a oferują wyśmienite dania, przygotowywane według lokalnych receptur.

  1. Picado w Sete Mares w Funchal – najlepsze picado z wołowiną jakie jadłam, a uwierzcie, że spróbowałam ich naprawdę wiele. Miękkie mięso i wyrazisty sos grzybowy sprawiają, że jest to zdecydowany must have. Za picado z wołowiną dla 2 osób (Picado medio) zapłacimy 14,50€.
  2. Menu do dia w Espaço Funchal – będąc w tej restauracji przy Rua da Carreira zapytajcie o Menu do dia. Na tej liście znajdziecie kilkanaście dań z mięsem, rybami, owocami morza i wegetariańskich. Koszt takiego posiłku to ok. 9 €.
  3. Na najlepszą espetadę warto wybrać się do Santo da Serra, o którym wspominałam już wcześniej albo do Cabo Aéreo Café w São Jorge. Przy dobrej pogodzie z tarasów tej restauracji możecie zobaczyć Porto Santo.
  4. Na Maderze mieszka wielu Wenezuelczyków, dlatego wyspa jest idelanym miejscem, aby spróbować tamtejszej kuchni. W szczególności polecam Wam Multi Delicias Venezuelan restaurant w Santo Antônio w stolicy wyspy.
  5. Bar Pé de Cabra, w którym spróbujecie Pé de Cabra, czyli napoju składającego się z wina, piwa, czekolady i skórki cytryny. Wiem, że ciężko wyobrazić sobie smak tej mikstury, ale jest na pewno warta spróbowania. Bar znajdzicie przy Caminho da Ribeiro dos Socorridos 5 w Lombadzie.
  6. Na miejsce na tej liście zasługuje także bar O Fontenário. Znajdziecie tam wszystkie popularne maderskie napoje od ponchy po nikitę w dużo niższych cenach niż w centrum Funchal.

Rozkminiła: Dominika Gawryluk
Optymalizacja SEO: Dominika Gawryluk
Grafika: Rafał Mazurek

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Zonia Mosciski DO

Last Updated: 22/04/2023

Views: 6023

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Zonia Mosciski DO

Birthday: 1996-05-16

Address: Suite 228 919 Deana Ford, Lake Meridithberg, NE 60017-4257

Phone: +2613987384138

Job: Chief Retail Officer

Hobby: Tai chi, Dowsing, Poi, Letterboxing, Watching movies, Video gaming, Singing

Introduction: My name is Zonia Mosciski DO, I am a enchanting, joyous, lovely, successful, hilarious, tender, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.